Vychutnávám si přítomnost

Katka

pracuje ve finančním oddělení leasingové firmy. Ve čtvrtek vyráží vyzvednout Denisku, 14letou dívku se sluchovým postižením, autismem a mentálním postižením a potřebou celodenní péče. Stráví s ní odpoledne, hrají si, čtou a pak ji vrátí rodičům, kteří konečně měli prostor si odpočinout nebo třeba zajít na poštu. Katka s touhle kamarádkou zažívá díky homesharingu něco, co nad tabulkami v práci nikdy prožít nemůže. Ideální spojení, spokojení jsou totiž všichni tři: rodiče, dítě i Katka.

Mario

je ekonomický auditor. Pravidelně si „půjčuje“ Michala, 12letého mladého muže s mentálním postižením. Společně si užívají například plavání v bazénu. „Míša je můj kámoš,“ říká Mario. „Prostě mě naučil být v přítomnosti,“ shrnuje, co si ze vztahu s Michalem odnáší.

Odpočinek pro rodiny

Rodiny dětí s mentálním postižením, které o své děti pečují ve dne v noci, si nemají možnost oddechnout. V Česku totiž chybí potřebné sociální služby, které by jim v péči o vlastní děti s těžkým postižením odlehčily. Ty, co existují jsou přeplněné, takže získat místo a vhodnou podporu, je v zásadě nereálné. Dobrým řešením se ukazuje homesharing.

Obohacení pro všechny

V Homesharingu se dají dohromady rodiny dětí s postižením a hostitelé – lidé, kteří třeba jednou za dva týdny tráví čas s dítětem s postižením. Rodiny si odpočinou, děti se dostávají do nového prostředí a tím rozvíjí sociální dovednosti, hostitele zase obohacují situace, do kterých se v běžném životě nedostanou.

Přidejte se

V Česku se právě teď hledáme 150 lidí, kteří darují chvíle svého času dětem s postižením a zapojí se do homesharingu.

Zájemci se nejdříve mohou nezávazně zúčastnit informační schůzky, kde se dozví více podrobnosti o možnostech zapojení. Pro ty, kteří se budou chtít zapojit, je pak připraveno několik školení, na kterých se dozví jak vše funguje, jaká jsou úskalí a jak se připravit na různé situace. Až poté se párují vhodné rodiny se vhodnými hostiteli, tak aby si rozuměli co nejvíce a mohli se vzájemně co nejvíce obohatit.

Přijedte se k našim hostitelům i vy! Vyberte si organizaci, která homesharing zajišťuje a je vám nejblíž. Průvodci vám vše vysvětlí a provedou vás cestou hostitele až k vaší rodině, která vaši pomoc potřebuje.


Díky homesharingu si člověk uvědomí priority. Najednou mám jasno v tom, co je důležité.

Martina Rejchová

Hostitelka

Nebojte se toho, stojí to za to. Zvládli jsme i výstup na Sněžku.

Honza Boudný

Hostitel

Chcete se zapojit do homesharingu

Oslovte organizaci, která je vám nejblíž.