Česká televize podporuje homesharing. Společně hledáme další hostitele.

Česká televize je mediálním partnerem Homesharingu. Ve dnech 19. 9. – 2. 10. do svého vysílání zařadila osvětový spot. Ten ukazuje, že do pomoci pečujícím rodinám se mohou zapojit také lidé z řad laické veřejnosti. Společně hledáme nové hostitele. Přidejte se k nám.

Tisková zpráva:

Homesharing hledá pomoc pro rodiče dětí s postižením. Česká televize je mediálním partnerem.

20. 9. 2022. Homesharing propojuje rodiny trvale pečující o děti s mentálním postižením s lidmi, kteří rodině odlehčí krátkodobou péčí. Mediálním partnerem je nyní Česká televize, která od 19. září zařadila do vysílání osvětový spot. V něm ukazuje, že do pomoci pečujícím rodinám se mohou zapojit také lidé z řad laické veřejnosti. V současnosti se do této pomoci zapojilo již kolem 60 hostitelů z celé České republiky, poptávka pečujících rodin po podpoře a pomoci je však daleko vyšší – noví zájemci o hostitelství se stále hledají.

Homesharing je komunitní odlehčovací služba, založená na dlouhodobém přátelském vztahu dítěte s postižením a dospělého kamaráda, tzv. hostitele. Ten si bere dítě do své péče například jednou za dva týdny na odpoledne, kdy si spolu hrají nebo chodí na procházky. Dítě se pak vrací zpět do své rodiny. Rodiny si odpočinou, děti se dostávají do nového prostředí, a tím rozvíjejí své sociální dovednosti. Hostitelům přináší homesharing obohacení a nové zkušenosti.

Rodiny dětí s mentálním postižením, které o své děti pečují ve dne v noci, nemají možnost si odpočinout. V Česku totiž zoufale chybí potřebné sociální služby, které by jim v péči o vlastní děti ulevily. Odlehčovacích služeb je málo nebo jsou zcela nedostupné, takže získat vhodnou podporu je v praxi nereálné. 

Homesharing se ukazuje jako relativně jednoduché a rychlé řešení, jak rodinám pomoci. Tento model přišel do Česka ze zahraničí a v současnosti ho po prvním testování zavádí osm organizací napříč republikou.

„Rodiče, kteří nepřetržitě pečují o děti s mentálním postižením, jsou mnohdy velmi vyčerpaní, ocitají se v sociální izolaci. Je velmi obtížné skloubit péči nejen se zaměstnáním, ale také s péčí o další členy rodiny,” doplňuje Klára Šrůtková, vedoucí homesharingu z organizace Děti úplňku.

„Homesharing nabízí zejména vztah. Chceme, aby děti byly v prostředí podobném, jako když jdou na návštěvu třeba k babičce nebo kamarádovi. To je věc, která v běžných sociálních službách není možná,“ doplňuje Eva Černá, koordinátorka homesharingu z Rodinného Integračního Centra.

„Je ideální, když vás něco baví a zároveň tím hodně pomůžete někomu, kdo to opravdu potřebuje,” popisuje svoji zkušenost hostitelka Kateřina Klugová, která pracuje ve finančním oddělení leasingové firmy a každý čtvrtek odpoledne pečuje o čtrnáctiletou neslyšící Denisku s mentálním postižením.

Miroslav Kubíček, hostitel 8leté Julinky s Angelmanovým syndromem, doplňuje: „Julča nám dala další životní zkušenost a umožnila nám vnímat to, jak složité to mají pečující rodiny a jak jednoduché je někomu pomoci.“

Kampaň, v níž spojilo síly devět organizací napříč Českem, nyní hledá nové hostitele, kteří chtějí pomoci pečujícím rodinám nabrat síly a dětem objevit nový svět. Hostitelem se může stát každý, kdo má  trpělivost, dobrý vztah k dětem s postižením a může jim nabídnout část svého času, energie a prostoru.

Zájemci o hostitelství procházejí přípravou, kde se dozví, jak vše funguje, jaká jsou úskalí a jak se připravit na různé situace. Až poté se párují pečující rodiny s vhodnými hostiteli tak, aby si dobře rozuměli a mohli se vzájemně co nejvíce obohatit.

„Vždy hledáme konkrétního hostitele pro konkrétní rodinu. Předem známe obě strany opravdu dobře, víme, co je baví, jaké jsou jejich požadavky, jejich představy, jejich možnosti,“ popsala adaptační průvodkyně rodin Hana Wohlgemuthová ze Slezské diakonie – Úsek Brno. 

Homesharing do Česka za podpory nadačního fondu Abakus přivezly ze zahraničí v roce 2018 organizace Děti úplňku a Rodinné Integrační Centrum. Dlouhodobým cílem je zavést u nás homesharing jako běžně dostupnou komunitní podporu rodin dětí s postižením a skrze hostitele také více zapojit děti do společnosti.

„Již po dvou letech jsme viděli, že homesharing přináší pečujícím rodinám pomoc, na kterou dlouho čekaly. Proto jsme se rozhodli navázat, podpořit vznik ucelené metodiky, financovat zapojení dalších organizací a zasadit se o to, aby byla služba dostupnější napříč regiony i pro děti s různým typem mentálního či kombinovaného postižení,“ uvádí Kateřina Kotasová, programová manažerka fondu Abakus, která se aktivně podílí na zavádění homesharingu v České republice. 

V případě zájmu o zapojení či více informací jsou k dispozici webové stránky homesharing.cz, kde zájemci naleznou seznam organizací, které se na homesharingu podílejí, a mohou u nich zažádat o první informativní schůzku. 

Kraje a organizace, které homesharing zajišťují:

  • Praha – Naděje pro děti úplňku, z.s.
  • Pardubický kraj – Rodinné Integrační Centrum z. s.
  • Liberecký kraj – LÍP A SPOLU, z.s.
  • Středočeský kraj – Centrum pro komunitní práci střední Čechy
  • Královéhradecký kraj – Centrum Orion, z.s.
  • Moravskoslezský kraj – Mikasa z.s.
  • Olomoucký kraj – Zet-My, z.s.
  • Jihomoravský kraj – Slezská diakonie – Úsek Brno

Partner projektu

Abakus – nadační fond zakladatelů Avastu


Je ideální, když vás něco baví a zároveň tím hodně pomůžete někomu, kdo to opravdu potřebuje.

Kateřina Klugová

Hostitelka

Dorka dokáže přinést do společenství mnoho zajímavých zkušeností a rozšířit nám pohled na svět.

Standa Sarkisov

Hostitel

Chcete se zapojit do homesharingu?

Oslovte organizaci, která je vám nejblíž.