Homesharingové příběhy v médiích 2023

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají prostřednictvím médií mluvit o tom, co je homesharing, jak funguje a pomáhá, co přináší zapojeným stranám. Podívejte se několik z nich.

Matěj má Aničku

Petra pracuje jako překladatelka a redaktorka, stará o dvě dcery a Matěje s autismem, mentálním postižením, navíc vzácnou formu duplikace genu, jedná se o MECP2, která s sebou přináší řadu zdravotních problémů.  Péče o Matěje i další dvě dcery je náročná, zvláště, když ji musí skloubit s prací. Velmi pomíhá homeshring. Matěj má svoji hostitelku Annu, u které tráví pravidelně čas o víkendech jednou za 14 dní. Získal tak další bezpečný prostor ve svém životě, kde je přijímaný takový, jaký je. 

Přečtěte si celý článek v online magazínu Pro ženy.cz.


Někdo se o mě zajímá

Článek v časopise Žena a život nahlíží homesharing a problematiku s ním spojenou a přináší krátký rozhovor s hostitelkou.

„Hostitelkou jsem od srpna loňského roku. Pečuji o desetiletého Ondru. Začínali jsme na třech hodinách a teď už mě bývá skoro celý den… Homesharing mi přináší radost, že někomu můžu pomoct. Když vidim, že se Ondra směje, hlasitě projevuje na pohodu a domů odjíždí spokojený…“


Lucie a Julinka

„Když jsme začínali, bylo Julince devět let. Skoro nemluvila, používala znaky, to jsme neuměli. Teď jsme v tom už dva roky a dokonce jsme si troufli vzít si holčičku na noc,“ říká Lucie Donátová, která se svým mužem a třemi vlastními dětmi hostí v rámci homesharingového programu Dětí úplňku Julii s autismem.

Poslechněte si celý rozhovor v Houpačkách radia Wave.


„Pohled na svět Jozefovýma očima je skvělej.“

Homesharing v Událostech České televize.

Lucie a Antonín Švachovi jsou rodiče už dospělých dětí. A nyní jsou hostiteli třináctiletého Josefa s Downovým syndromem a ADHD. Švachovi s Josefem tráví zpravidla odpoledne jednou za tři týdny. 

„Je obrovská satisfakce, že Józa může být ve společnosti přijímaný, že si pro něj někdo přišel,“ říká Andra Lexová, Josefova maminka. Když si Švachovi Josefa vezmou, mají jeho rodiče víc času na další dvě děti a na sebe. „Prvních deset, možná dvanáct let jsme si se ženou nemohli vůbec nikam dojít spolu,“ doplňuje Josefův otec Aleš Lexa.

„Pohled na svět skrz Jozífkovy oči je skvělý, to je naprosto obohacující.“ – hostitelka Lucie Švachová.

Přečtěte si článek a podívejte se na reportáž.


Honza, Roman a „jejich“ Mařík

Honza a Roman spolu žijí už několik let. Sami děti nemají, ale jako hostitelé se jednou za dva týdny starají o Maříka.

Díky nim si mohou rodiče 15letého Maříka s autismem a mentálním postižením jednou za dva týdny odpočinout, najít si čas na sebe nebo si vyřídit důležité pochůzky. V ten den si totiž Honza nebo Roman Maříka vyzvednou ze školy, pak jdou se psem, na procházku, hrají hry. Večer si rodiče Maříka vyzvedávají.

„Mařík je velmi energický kluk. Proto nás zaujalo, jak Honza s Romanem sportují. Chodí, běhají, lyžují. Prostě dělají všechno možné,” říká Maříkova maminka.

Homesharing, HateFree
Homesharing, HateFree

Podívejte se na video na Facebooku Hate Free Culture.

Nebo si přečtěte si článek.


Díky homesharingu si člověk uvědomí priority. Najednou mám jasno v tom, co je důležité.

Martina Rejchová

Hostitelka

Nebojte se toho, stojí to za to. Zvládli jsme i výstup na Sněžku.

Honza Boudný

Hostitel

Chcete se zapojit do homesharingu

Oslovte organizaci, která je vám nejblíž.