Děkujeme všem, kteří nám pomáhají prostřednictvím médií mluvit o tom, co je homesharing, jak funguje a pomáhá, co přináší zapojeným stranám. Podívejte se několik z nich.
Příběhy roku 2023
Příběh Jozífka v Událostech České televize.
Matěj
Sedmnáctiletý Matěj vyžaduje péči čtyřiadvacet hodin denně. Sám se nenají, špatně chodí. Je velmi milý a má vstřícnou povahu. Má vzácné genetické postižení, kvůli kterému je mentálně na úrovni malého dítěte, je autista a k tomu má vážně narušenou imunitu.
Anna Černochová, hostitelka, o Matěje ve svém volném čase pečuje jednou za dva týdny pečuje. „Matěj je bezprostřední, má úplně jiné vnímání světa. Starám se o něj ráda, vždy se těším, že přijede, protože se na pár hodin přepnete do úplně jiného světa,“ popisuje.
Lucka
Když Michaela Vodičková viděla výzvu k hostitelství, neváhala ani vteřinu. Okamžitě jsem to chtěla zkusit, popisuje lektorka angličtiny z Říčan, která se s manželem už více než rok pravidelně stará o patnáctiletou Lucku s autismem a mentálním postižením.
Přěčtěte si rozhovor s hostitelkou.
Vašík
Rodina Kalendova vychovává jedenáctiletého Vašíka s autismem a mentálním postižením. Kromě něj vychovávají ještě dvě starší děti. Na ně mají ale málo času. Díky homesharingu mají konečně čas rodiče na sebe navzájem i na starší děti, tato služba podle Jany Kelandové pomáhá stmelovat rodinu. A dodává také: „Pro Vašíka jsou to skvělé nové zkušenosti, protože potřebuje rozvíjet sociální dovednosti.“
„Původně jsem do toho chtěla jít hlavně kvůli pocitu, že někomu pomůžu.“ Teď to ale vnímá jinak. „Mám velkou radost z Vašíka jako takového, má skvělou povahu, vycházíme spolu a společný čas si užíváme,“ říká o homesharingu Hana Jandejsková, Vašíkova hostitelka a kamarádka.
Podívejte se na reportáž na Novinky.cz
Bára a Julinka
Osmiletá Bára má Bainbridge-Ropersův syndrom. Duševně je zhruba na úrovni jedenapůlročního dítěte a potřebuje neustálou péči. V homeharingu našla novou kamarádku, hostitelku Jitku, která dvakrát měsíčně Báru hlídá. „Když řekneme ‚jdeme za tetou‘ a když ji vidí, tak má radost. A s tou radostí si ji potom vyzvedávám,“ říká otec Báry Zdeněk Střižík.
Julinka a její rodina jsou do homesharingu zapojení od roku 2019. Julie má autismus a mentální postižení. Se svými hostiteli trávila nejprve jen několik hodin, teď už u nich i přespává. „S Julčou je tady taková dobrá energie,“ říká Anna Donátová, dcera hostitelů Lucie a Petra.
Podívejte se na reportáž České televize v pořadu 168 hodin ve 28:08 minutě. (2022/září)
Samuel, Julinka a Magdička
Samuel má své hostitele Roberta a Terezu. Julinka má celou hostitelskou rodinu Donátů i se třemi dětmi. Magdička hostitele Hanu a Aleše. Jak si k sobě našli cestu? Jak probíhalo první seznamování? Co je homesharing a jak probíhá proces přípravy?
Podívejte se na příběh Julinky a Donátových v pořadu Klíč České televize (březen 2022)
Šimon
Převládal smích a dobrá nálada. Rodina Bozděchova seznámila 8letého syna Šimona s Bárou a Ondrejem, kteří ho budou občas hlídat.
Podívejte se na reportáž z Brna v Událostech v Regionech v 9:24 min. (srpen 2022)
Maxík a sehraný tým čtyř dětí
Tomáš Zogata si Maxíka vyzvedává ze školy často, i když není jeho otec. Je hostitel, zapojený ho homesharingu a se společně se svojí rodinou – sami mají vlastní dvě děti – si na tři hodiny týdně bere Maxíka s autismem a mentálním postižením a jeho sestru Julii.
„Poprvé jsme si vzali jen Maxíka, ale zjistili jsme, že je lepší, když jsou spolu s Julinkou, že jsou sehraný tým, všechny čtyři děti. Je to obohacení, děti jsou bezprostřední a veselé. Maxík je hodně tvořivý,“ dodává Zuzana Zogatová.
„Znamená to pro mě velkou úlevu, mám čas si něco vyřídit… je to pro mě odpočinek,“ říká Michaela Dvořáková, Maxova a Julinčina matka.
Podívejte se na příběh Maxíka v reportáži České televize od 10:57 minuty (květen 2022)
Díky homesharingu si člověk uvědomí priority. Najednou mám jasno v tom, co je důležité.
Martina Rejchová
Hostitelka
Nebojte se toho, stojí to za to. Zvládli jsme i výstup na Sněžku.
Honza Boudný
Hostitel
Chcete se zapojit do homesharingu
Oslovte organizaci, která je vám nejblíž.